Customize your bike with the special arch strips from Puig. Thanks to its design, you will be able to equip your motorbike with that racing character that you have always wanted. These are strips made with the same material as premium arch strips, PVC, but with the peculiarity of being wider and prints the name of the motorcycle, they are offered in a great variety of colors. The strips are compatible with tires from 14" to 21" inches. Thanks to its PVC construction, Puig strips will be spared against any impacts or scratches and also add protection against sun rays. Puig special arch strips are available for the most popular motorcycles on the market and they come in many colors. As for the installation, it is very easy to apply, since it has an adhesive strip that will allow you to stick it and detach it before its final application.
GAME 8 STRIPS ON ARCH - LOGO Z750
suitable for :
KAWASAKI Z750 2005
KAWASAKI Z750 2004
KAWASAKI Z750 2006
KAWASAKI Z750 2007
KAWASAKI Z750 2008
KAWASAKI Z750 2009
KAWASAKI Z750 2010
KAWASAKI Z750 2011
KAWASAKI Z750R 2011
KAWASAKI Z750 2012
KAWASAKI Z750R 2012
| Item ID | 37455 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 5545B |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 660 g |
| Net weight | 160 g |
| Dimensions | 145×501×4 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 5545B Special arch strips fitted for KAWASAKI Z750 Weiss
PU 5545B Weiss
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping