The Puig standard windscreen is a spare component of the original one. The dimensions, cut and shape of the oem screens are maintained, but with Puig's manufacturing quality and the recognized flexibility and resistance to impacts used for its products. This windscreen has a rounded edge of more than 2 mm in thickness, necessary to be certified by the German TÜV. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Easy to assemble, it is supplied with installation tips so that any user can replace the original screens easily. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (H x W): 378mm x 340mm
suitable for :
KAWASAKI ZZR1400 2009
KAWASAKI ZZR1400 2006
KAWASAKI ZZR1400 2007
KAWASAKI ZZR1400 2008
KAWASAKI ZZR1400 2010
KAWASAKI ZZR1400 2011
KAWASAKI ZZR1400 2012
KAWASAKI ZZR1400 2013
KAWASAKI ZZR1400 2014
KAWASAKI ZZR1400 2015
KAWASAKI ZZR1400 2016
KAWASAKI ZZR1400 2017
KAWASAKI ZZR1400 2018
KAWASAKI ZZR1400 2019
KAWASAKI ZZR1400 2020
| Item ID | 36647 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 4056H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1000 g |
| Net weight | 500 g |
| Dimensions | 0×0×0 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 4056H Standard Screen fitted for KAWASAKI ZZR1400 Getönt
PU 4056H Standard Screen Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping