The protection against the wind is a fundamental part of your bike and PUIG knows how important it is to help achieve the best aerodynamic coefficient of our screens. For this reason we have developed these deflectors compatible with PUIG screens and OEM designed to fit perfectly with its design and assembly, without fitting problems or unwanted gaps. The deflectors include the assembly instructions for a correct fitting with our screens, as well as a study on the aerodynamic benefits of joining both accessories of the PUIG brand. They are larger front deflectors than the original ones. Find availability for the different motorcycle models in our website. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
EXTENDED FRONT DEFLECTORS
suitable for :
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2020
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2021
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2022
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2023
| Item ID | 185838 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3823F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1000 g |
| Net weight | 500 g |
| Dimensions | 115×208×213 mm |
PUIG 3823F Extended Front Deflectors fitted for HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS Stark getönt
PU 3823F Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping