The Puig front plate will be the perfect option to enhance the racing look and the retro image of your motorcycle. Previously thought of as the base for carrying the numbers for racing motorcycles, Puig decided to design a plate that would keep that look so characteristic in new machines with a retro-vintage image. Made of ABS material highly resistant to possible impacts. The front plate is available in two finishes, matt black or carbon look. And it comes in two different shapes, symmetric and asymmetric. In addition, it has the German approval certificate ABE 38007. The Puig front plate is available for the most popular models of retro-vintage motorcycles, in this case a specific mounting kit is offered. In addition, Puig also has a reference available to mount the front plate with a universal mounting kit to adapt the plate on retro bikes that do not have specific hardware. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
suitable for :
YAMAHA XV950 2014
YAMAHA XV950R 2014
YAMAHA XV950 2015
YAMAHA XV950R 2015
YAMAHA XV950 2016
YAMAHA XV950R 2016
YAMAHA XV950 2017
YAMAHA XV950R 2017
YAMAHA XV950 RACER 2016
YAMAHA XV950 2018
YAMAHA XV950R 2018
YAMAHA XV950 2019
YAMAHA XV950R 2019
YAMAHA XV950 RACER 2017
YAMAHA XV950 2020
YAMAHA XV950R 2020
| Item ID | 185822 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3812C |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1060 g |
| Net weight | 560 g |
| Dimensions | 230×320×2 mm |
PUIG 3812C Front Plate ABS fitted for YAMAHA XV950 Carbon look
PU 3812C Carbon look
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping