Improve the aesthetics of your bike by replacing the standard plug with the PUIG HI-TECH model. Manufactured from billet aluminium and fixed with Allen key, to avoid possible theft, it will be the ideal option to improve the security system of the piece and provide a different touch to your motorcycle. The plug is ultralight, since it only weights 60 grams (it is served without wire). If you need to loosen or tighten the plug, it will be necessary to use a 10mm socket wrench. Before requesting the reference, it is advisable to check the dimensions of the original plug and the thread pitch
PLUG-OIL HI-TECH
suitable for :
TRIUMPH STREET TWIN 2019
TRIUMPH SPEED TWIN 1200 2019
TRIUMPH SPEED TWIN 1200 2020
TRIUMPH STREET TWIN 2020
TRIUMPH SPEED TWIN 1200 2021
TRIUMPH STREET TWIN 2021
TRIUMPH STREET TWIN 2022
TRIUMPH SPEED TWIN 1200 2022
TRIUMPH SPEED TWIN 1200 2023
TRIUMPH SPEED TWIN 900 2023
TRIUMPH STREET TWIN GOLD LINE 900 2021
TRIUMPH STREET TWIN GOLD LINE 900 2022
TRIUMPH SPEED TWIN 1200 2024
TRIUMPH SPEED TWIN 900 2024
| Item ID | 185765 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3760V |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 500 g |
| Net weight | 0 g |
| Dimensions | 200×229×85 mm |
PUIG 3760V Plug-Oil Hi-Tech fitted for TRIUMPH STREET TWIN Grün
PU 3760V Grün
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping