At Puig we work constantly in the creation and design of new products that improve the aesthetic line of the vehicle and provide all the necessary functionality to enjoy the riding of your motorcycle. On this occasion, we present the new Adjustable Screen from Puig. It is a piece made of high impact acrylic, a material that guarantees the integrity of the windshield against any possible impact and allows it to stand against inclement weather. It also has the particularity of allowing its regulation, to offer the aerodynamic protection that demands every situation on the road. From a racing position in the city, to a higher position for off-road. Together with the part, Puig offers his classic mounting instructions for assembly to facilitate installation of the piece and to be able to enjoy your windscreen in a few minutes. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
TOURING SCREEN
suitable for :
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2016
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2017
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2018
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2018
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2019
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2019
| Item ID | 185702 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3714H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2140 g |
| Net weight | 1640 g |
| Dimensions | 550×610×90 mm |
PUIG 3714H Adjustable Screen fitted for HONDA CRF1000L AFRICA TWIN Getönt
PU 3714H Manual Regulation System for Screens M.E.M. Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping