If you have a naked-type motorcycle with non-round headlights, the new generation of Puig windshields will be the best complement for your machine. Manufactured in PMMA, it will guarantee the best protection against possible impacts and above all, against the wind and weather conditions that may arise while riding. In addition, it gives your motorcycle a greater aerodynamic capacity. As for the aerodynamic capacity, Puig provides together with the piece, the aerodynamic study of the piece during the creation process. The new generation of Puig windshields adapts perfectly to your motorcycle model and is sometimes available in two types: New Generation Sport or New Generation Touring. The user can not only decide the type of windshield, but also has the chance of choosing from a wide range of colors for the one that best suits the aesthetic line of his motorcycle. The assembly of the new windshield is a very easy task that comes with instructions. It is intuitive and visual, to facilitate the placement of the new fairing. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 370 X 295 MM
suitable for :
HONDA CB500F 2016
HONDA CB500F 2017
HONDA CB500F 2018
HONDA CB500F 2020
HONDA CB500F 2021
HONDA CB500F 2022
HONDA CB500F 2023
HONDA CB500F 2024
HONDA CB500F 2019
| Item ID | 185633 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3657W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1420 g |
| Net weight | 920 g |
| Dimensions | 162×365×317 mm |
PUIG 3657W New Generation Touring fitted for HONDA CB500F Transparent
PU 3657W Windshield Naked New Generation Sport Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping