Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 398 X 230 MM
suitable for :
KAWASAKI Z400 2019
KAWASAKI Z400 2020
KAWASAKI Z400 2023
KAWASAKI Z400 2024
| Item ID | 64148 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3548F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1260 g |
| Net weight | 760 g |
| Dimensions | 124×504×255 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 3548F New Generation Sport fitted for KAWASAKI Z400 Stark getönt
PU 3548F Windshield Naked New Generation Sport Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping