Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 310 X 330 MM
suitable for :
KAWASAKI VULCAN S 2015
KAWASAKI VULCAN S 2016
KAWASAKI VULCAN S CAFE 2017
KAWASAKI VULCAN S CAFE 2018
KAWASAKI VULCAN S CAFE 2019
KAWASAKI VULCAN S CAFE 2020
KAWASAKI VULCAN S 2021
KAWASAKI VULCAN S 2022
KAWASAKI VULCAN S 2023
KAWASAKI VULCAN S SPECIAL EDITION 2017
KAWASAKI VULCAN S SPECIAL EDITION 2018
KAWASAKI VULCAN S SPECIAL EDITION 2019
KAWASAKI VULCAN S SPECIAL EDITION 2020
KAWASAKI VULCAN S 2017
KAWASAKI VULCAN S 2018
KAWASAKI VULCAN S 2019
KAWASAKI VULCAN S 2020
KAWASAKI VULCAN S 2024
KAWASAKI VULCAN S 2025
| Item ID | 64123 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3175F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1480 g |
| Net weight | 980 g |
| Dimensions | 92×370×324 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 3175F New Generation Sport fitted for KAWASAKI VULCAN S Stark getönt
PU 3175F Windshield Naked New Generation Sport Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping