The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
ADJUSTABLE adapter kit for passenger
suitable for :
YAMAHA YZF-R1 2004
YAMAHA YZF-R1 2005
YAMAHA YZF-R1 2002
YAMAHA YZF-R1 2003
YAMAHA YZF-R1 2006
YAMAHA YZF-R1 2007
YAMAHA YZF-R1 2008
YAMAHA YZF-R1 2009
YAMAHA YZF-R1 2010
YAMAHA YZF-R1 2011
YAMAHA YZF-R1 2012
YAMAHA YZF-R1 2013
YAMAHA YZF-R1 2014
YAMAHA YZF-R1 2015
YAMAHA YZF-R1 2016
YAMAHA YZF-R1 2017
YAMAHA YZF-R1 2018
YAMAHA YZF-R1M 2018
YAMAHA YZF-R1M 2017
YAMAHA YZF-R1 2019
YAMAHA YZF-R1M 2019
YAMAHA YZF-R1 2020
YAMAHA YZF-R1M 2020
YAMAHA YZF-R1 2021
YAMAHA YZF-R1M 2021
YAMAHA YZF-R1 2022
YAMAHA YZF-R1M 2022
YAMAHA YZF-R7 2022
YAMAHA YZF-R1 2023
YAMAHA YZF-R1M 2023
YAMAHA YZF-R7 2023
YAMAHA YZF-R1M 2016
YAMAHA YZF-R1 2024
YAMAHA YZF-R1M 2024
YAMAHA YZF-R7 2024
YAMAHA YZF-R6 RACE 2022
YAMAHA YZF-R6 RACE 2023
YAMAHA YZF-R6 RACE 2024
YAMAHA YZF-R1 RACE 2024
YAMAHA YZF-R7 2025
YAMAHA YZF-R1M 2025
YAMAHA YZF-R1 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2025
YAMAHA YZF-R6 2003
YAMAHA YZF-R6 2004
YAMAHA YZF-R6 2005
YAMAHA YZF-R6 2006
YAMAHA YZF-R6 2007
YAMAHA YZF-R6 2008
YAMAHA YZF-R6 2009
YAMAHA YZF-R6 2010
YAMAHA YZF-R6 2011
YAMAHA YZF-R6 2012
YAMAHA YZF-R6 2013
YAMAHA YZF-R6 2014
YAMAHA YZF-R6 2015
YAMAHA YZF-R6 2016
YAMAHA YZF-R6 2017
YAMAHA YZF-R6 2018
YAMAHA YZF-R6 2019
YAMAHA YZF-R6 2020
YAMAHA YZF-R6 RACE 2021
YAMAHA YZF-R1 RACE 2026
YAMAHA YZF-R7 2026
| Item ID | 184871 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20251N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×87×87 mm |
PUIG 20251N Vintage Footpegs fitted for YAMAHA YZF-R1 Schwarz
PU 20251N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping