The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
ADJUSTABLE adapter kit for rider
suitable for :
APRILIA SHIVER 750 2009
APRILIA SHIVER 750 2010
APRILIA SHIVER 750 2011
KTM 125 DUKE 2011
APRILIA SHIVER 750 2012
KTM 125 DUKE 2012
KTM 200 DUKE 2012
APRILIA SHIVER 750 2013
KTM 390 DUKE 2013
KTM 125 DUKE 2013
KTM 200 DUKE 2013
APRILIA SHIVER 750 2014
KTM 125 DUKE 2014
KTM 390 DUKE 2014
APRILIA SHIVER 750 2007
APRILIA SHIVER 750 2008
APRILIA SHIVER 750 2015
KTM 125 DUKE 2015
KTM 390 DUKE 2015
APRILIA SHIVER 750 2016
KTM 125 DUKE 2016
KTM 390 DUKE 2016
APRILIA SHIVER 900 2017
KTM 125 DUKE 2017
KTM 390 DUKE 2017
APRILIA SHIVER 900 2018
KTM 125 DUKE 2018
KTM 390 DUKE 2018
APRILIA SHIVER 900 2019
KTM 125 DUKE 2019
APRILIA SHIVER 900 2020
KTM 125 DUKE 2020
KTM 390 DUKE 2020
KTM 390 DUKE 2021
KTM 125 DUKE 2021
APRILIA TUONO 660 2021
APRILIA TUONO 660 2022
APRILIA TUONO 660 FACTORY 2022
KTM 390 DUKE 2022
KTM 125 DUKE 2022
APRILIA TUONO 660 2023
APRILIA TUONO 660 FACTORY 2023
KTM 125 DUKE 2023
KTM 390 DUKE 2023
APRILIA RSV4 2021
APRILIA RSV4 2022
APRILIA RSV4 2023
APRILIA RSV4 2024
APRILIA TUONO 660 2024
APRILIA TUONO 660 FACTORY 2024
APRILIA TUONO 660 2025
APRILIA TUONO 660 FACTORY 2025
APRILIA TUONO 660 FACTORY 2026
KTM 390 DUKE 2019
| Item ID | 184857 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20237N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×85×90 mm |
PUIG 20237N Vintage Footpegs fitted for APRILIA SHIVER 750 Schwarz
PU 20237N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping