Give your motorcycle more stability and support surface while it is parked with the new Puig kickstand extension. Designed to prevent possible falls of the motorcycle while it is parked. This piece, with a 100% wider base than the original, allows parking on soft or uneven surfaces with greater safety. It is a mixed piece, with a part in stainless steel and the other machined from an aluminum block with rear anodizing. These materials provide great resistance while maintaining a low weight (110-160g depending on the model). This product will prevent the motorcycle from suffering any setback when not in use.
Model with Standard suspension
suitable for :
YAMAHA MT-09 TRACER 2015
YAMAHA MT-09 TRACER 2016
YAMAHA XSR900 2016
YAMAHA XSR900 2017
YAMAHA MT-09 TRACER 2017
YAMAHA XSR900 2018
YAMAHA TRACER 900 GT 2019
YAMAHA XSR900 2019
YAMAHA TRACER 900 GT 2020
YAMAHA XSR900 2020
YAMAHA XSR900 2021
YAMAHA TRACER 900 2019
YAMAHA TRACER 900 2020
YAMAHA TRACER 900 GT 2018
YAMAHA TRACER 900 2018
| Item ID | 184809 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20184N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 660 g |
| Net weight | 160 g |
| Dimensions | 25×130×175 mm |
PUIG 20184N Kickstand Extension with Standard Suspension fitted for YAMAHA MT-09 TRACER Schwarz
PU 20184N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping