Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
KTM 1190 ADVENTURE 2013
KTM 1190 ADVENTURE 2014
KTM 1050 ADVENTURE 2015
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2015
KTM 1190 ADVENTURE 2015
KTM 1050 ADVENTURE 2016
KTM 1190 ADVENTURE 2016
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2016
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2017
KTM 1090 ADVENTURE 2017
KTM 1090 ADVENTURE R 2017
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2017
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2017
KTM 1090 ADVENTURE R 2018
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2018
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2018
KTM 1090 ADVENTURE 2018
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2019
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2019
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2020
KTM 1190 ADVENTURE R 2013
KTM 1190 ADVENTURE R 2014
KTM 1190 ADVENTURE R 2015
KTM 1190 ADVENTURE R 2016
KTM 690 DUKE 2009
KTM 690 DUKE 2008
KTM 690 DUKE 2011
KTM 690 DUKE 2010
| Item ID | 184796 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20171N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 760 g |
| Net weight | 260 g |
| Dimensions | 205×365×12 mm |
PUIG 20171N Side tank protector fitted for KTM 1190 ADVENTURE Schwarz
PU 20171N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping