Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 3 covers
suitable for :
KAWASAKI Z900 2019
KAWASAKI Z900SE 2022
KAWASAKI Z900SE 2023
KAWASAKI Z900SE 2024
KAWASAKI Z900 2017
KAWASAKI Z900 2018
KAWASAKI Z900 2020
KAWASAKI Z900 2021
KAWASAKI Z900 2022
KAWASAKI Z900 2023
KAWASAKI Z900 2024
| Item ID | 181738 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20135N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 10 g |
| Net weight | 840 g |
| Dimensions | 185×181×272 mm |
PUIG 20135N Engine Protectives Covers fitted for KAWASAKI Z900 Schwarz
PU 20135N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping