Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 3 covers
suitable for :
KAWASAKI ER-6N 2006
KAWASAKI ER-6N 2010
KAWASAKI ER-6N 2012
KAWASAKI ER-6N 2013
KAWASAKI ER-6N 2014
KAWASAKI ER-6N 2015
KAWASAKI ER-6N 2016
KAWASAKI ER-6N 2008
KAWASAKI ER-6N 2007
KAWASAKI ER-6N 2011
KAWASAKI ER-6N 2009
| Item ID | 181737 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20134N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1330 g |
| Net weight | 830 g |
| Dimensions | 180×260×180 mm |
PUIG 20134N Engine Protectives Covers fitted for KAWASAKI ER-6N Schwarz
PU 20134N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping