Protect the fork of your bike and dress it up with a competition touch, with the PUIG axle slider PHB19. Machined from a nylon block, with a reduced weight of 265 gr and 40 mm long x 50 mm in diameter, it will be the perfect and integral protection for both the fork and the suspension. Its racing look will give your bike the Racing character that you appreciate so much and in addition to the black axle slider, PUIG gives the possibility of acquiring anodized rings with different colors to change the color of the piece according to the rider’s taste. Rings are sold separately from the slider.
PHB19 FRONT FORK PROTECTOR
suitable for :
SUZUKI GSX-S1000 2015
SUZUKI GSX-S1000F 2015
SUZUKI GSX-S1000 2016
SUZUKI GSX-S1000F 2016
SUZUKI GSX-S1000 2017
SUZUKI GSX-S1000F 2018
SUZUKI GSX-S1000 2018
SUZUKI GSX-S1000F 2019
SUZUKI GSX-S1000 2019
SUZUKI GSX-S750 2020
SUZUKI GSX-S1000F 2020
SUZUKI GSX-S1000 2020
SUZUKI GSX-S750 2021
SUZUKI GSX-S1000 2021
SUZUKI GSX-S1000 2022
SUZUKI GSX-S950 2022
SUZUKI GSX-S1000GT 2022
SUZUKI GSX-S1000 2023
SUZUKI GSX-S1000GT 2023
SUZUKI GSX-S950 2023
SUZUKI GSX-S1000GT TRAVEL EDITION 2022
SUZUKI GSX-S1000GT TRAVEL EDITION 2023
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2023
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2024
SUZUKI GSX-S1000GT 2024
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2019
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2020
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2021
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2022
SUZUKI GSX-S1000 2024
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2025
SUZUKI GSX-S1000GT 2025
SUZUKI GSX-S1000 2025
SUZUKI GSX-S1000 2026
SUZUKI GSX-S1000GT 2026
SUZUKI GSX-S750 2017
SUZUKI GSX-S750 2018
SUZUKI GSX-S750 2019
| Item ID | 181724 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20117N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 840 g |
| Net weight | 340 g |
| Dimensions | 60×72×470 mm |
PUIG 20117N PHB19 Front Fork Protector fitted for SUZUKI GSX-S1000 Schwarz
PU 20117N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping