Offer greater protection to the swingarm of your motorcycle with the new PHB 19 rear axle slider from PUIG. Machined from a nylon block with a reduced weight of 265 gr, it will protect this delicate area of your motorcycle while it reinforces the suspension. In addition to the protective function, its design inspired by the "Racing" style will show the true competitive character of your bike. Caps in color black are supplied along with the axle sliders. If you want to add a touch of color to the piece, you can buy anodized rings with the color that best suits the looks of your bike.
PHB19 SWING ARM PROTECTOR
suitable for :
DUCATI HYPERMOTARD 939 2018
DUCATI HYPERMOTARD 939 SP 2018
DUCATI HYPERMOTARD 939 2017
DUCATI HYPERMOTARD 939 2016
DUCATI HYPERMOTARD 939 SP 2017
DUCATI HYPERMOTARD 939 SP 2016
| Item ID | 181716 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20108N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 840 g |
| Net weight | 340 g |
| Dimensions | 56×440×72 mm |
PUIG 20108N PHB19 Swing Arm Protector fitted for DUCATI HYPERMOTARD 939 Schwarz
PU 20108N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping