Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
YAMAHA MT-09 2014
YAMAHA MT-09 2013
YAMAHA MT-09 2015
YAMAHA MT-09 2016
YAMAHA MT-09 2017
YAMAHA MT-09 2018
YAMAHA MT-09 SP 2018
YAMAHA MT-09 2019
YAMAHA MT-09 SP 2019
YAMAHA MT-09 2020
YAMAHA MT-09 SP 2020
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2013
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2014
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2015
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2016
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2013
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2014
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2015
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2016
| Item ID | 184786 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20090N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 820 g |
| Net weight | 320 g |
| Dimensions | 205×365×12 mm |
PUIG 20090N Side tank protector fitted for YAMAHA MT-09 Schwarz
PU 20090N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping