Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
DUCATI MULTISTRADA 1200 2015
DUCATI MULTISTRADA 1200 S 2015
DUCATI MULTISTRADA 1200 2016
DUCATI MULTISTRADA 1200 S 2016
DUCATI MULTISTRADA 1200 PIKES PEAK 2016
DUCATI MULTISTRADA 1200 2017
DUCATI MULTISTRADA 1200 S 2017
DUCATI MULTISTRADA 1200 PIKES PEAK 2017
DUCATI MULTISTRADA 1260 S 2018
DUCATI MULTISTRADA 1260 S D AIR 2018
DUCATI MULTISTRADA 1260 S 2019
DUCATI MULTISTRADA 1260 S D AIR 2019
DUCATI MULTISTRADA 1260 S 2020
DUCATI MULTISTRADA 1260 S D AIR 2020
DUCATI MULTISTRADA 1260 PIKES PEAK 2018
DUCATI MULTISTRADA 1260 PIKES PEAK 2019
DUCATI MULTISTRADA 1260 PIKES PEAK 2020
DUCATI MULTISTRADA 1260 2019
DUCATI MULTISTRADA 1260 2018
DUCATI MULTISTRADA 1260 2020
DUCATI MULTISTRADA V2S 2022
DUCATI MULTISTRADA V2S 2023
DUCATI MULTISTRADA V2 2022
DUCATI MULTISTRADA V2 2023
| Item ID | 181675 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20069N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 800 g |
| Net weight | 300 g |
| Dimensions | 16×205×367 mm |
PUIG 20069N Side tank protector fitted for DUCATI MULTISTRADA 1200 Schwarz
PU 20069N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping