Renew the levers of your motorcycle with the new PUIG 3.0 levers. It is the evolution from version 2.0. PUIG has emphasized on the ergonomic improvement of the piece and improved the look of the levers to bring a more modern and aggressive touch to the bike. The new shape of the levers allows for a perfect handle, fact that will guarantee greater grip and accessibility, making the riding experience of your motorcycle more unique. Regarding the new looks, PUIG has renewed all the graphics that are included in the piece adapting them to the new times and you are also able to choose the part among 7 different colors. The 3.0 PUIG handles are available in 4 different models: Folding, fixed, short and extendable folding. PUIG has focused his improvement efforts on this latest model, where it has managed to modify the ergonomics to ensure that the fingers will work comfortably. As for the assembly of these, the levers are delivered with detailed instructions and do not require modification of the motorcycle. In case it is the first time that a set of handles is purchased, you must also buy the set of specific fittings for your motorcycle, since the Puig handles are not assembled with the original fittings. The assembly of the fittings must be carried out by a specialized mechanic, since before circulating, due to modifications in the models of the brake pump, the wheel must be raised with a trestle to check that the wheel is not braked. If it is braked, it can cause the brakes to lock. Puig 3.0 handles have the TÜV certificate and has the German approval ABE 91294. In order to get a full set, it is required to purchase brake lever, brake fixation, clutch lever and clutch fixation. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Clutch lever fixation
suitable for :
BENELLI TRK 502 2018
BENELLI TRK 502 2016
BENELLI TRK 502 2017
BENELLI LEONCINO 500 2017
BENELLI LEONCINO 500 2018
BENELLI TRK 502 2019
BENELLI LEONCINO 500 2019
BENELLI TRK 502 X 2018
BENELLI TRK 502 X 2019
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 2021
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 2022
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 2020
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 2023
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 S 2020
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 S 2021
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 S 2022
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 S 2023
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 ORO 2020
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 ORO 2021
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 ORO 2022
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 ORO 2023
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 AGO 2020
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 AGO 2021
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 AGO 2022
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 AGO 2023
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 2024
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 S 2024
BENELLI LEONCINO 500 2020
BENELLI LEONCINO 500 2016
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 2025
MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 S 2025
| Item ID | 62823 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9695N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 560 g |
| Net weight | 60 g |
| Dimensions | 45×85×85 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9695N Levers 3.0. fitted for BENELLI TRK 502 Schwarz
PU 9695N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping