Quick release screws and their corresponding supports for mounting and dismounting the motorcycle fairing. They are universal accessories. The screw shank measures 19 mm in length and has a diameter of 6 mm, and the support measures 24.5 x 24.5 mm. Manufactured in high quality material, with Puig quick bolts the fairing is fixed rigidly and without gaps in the motorcycle, and at the same time allows a disassembly in seconds to give quick access to the engine and other components. The screws are especially useful for racing equipment and are supplied in blisters containing six units. They are available in red, blue, black, green, lilac, silver and yellow.
Fairing quick screws
suitable for :
UNIVERSAL UNIVERSAL UNIVERSAL
| Item ID | 37413 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 5484D |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 580 g |
| Net weight | 80 g |
| Dimensions | 45×85×85 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 5484D Quick Screws fitted for UNIVERSAL UNIVERSAL Aluminium
PU 5484D Aluminium
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping