Protect one of the most sensitive parts of your bike with Puig engine spoilers. Designed and manufactured in Barcelona, the Puig engine spoilers adjust perfectly to the lines and volumes of your motorcycle. Tested in the virtual wind tunnel to achieve a more aerodynamic volume and improvement in stability while riding, they protect the lower area of your bike from possible impacts, dirt, etc. Manufactured with the highest technologies, its components are made of aluminum and/or ABS materials that are highly resistant to impacts and UV rays, in turn they are light and durable. The plastic parts have a built-in surface treatment that improves the behavior against chemical agents and in turn also offers total protection against UV rays. This layer avoids the need to have to paint the engine spoiler. The metal supports are made of 2mm metal, with anti-corrosion treatment, resistant and easy to install. In addition to protecting the motorcycle, Puig engine spoilers are designed to give your bike a more sporty character, so most models come with a sticker kit to customize them. You can find these engine spoilers in two finishes: black or carbon-like. The instalation is easy and fast following the step by step instructions in paper format and / or video tutorial. If your motorcycle has OEM or aftermarket accessories such as exhaust pipes, fenders, etc., ask us about the possible interference of these with the Puig engine spoilers and we will inform you. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
suitable for :
HONDA CROSSRUNNER 2011
HONDA CROSSRUNNER 2012
HONDA CROSSRUNNER 2013
HONDA CROSSRUNNER 2014
Puig 5683J Engine Spoilers compatible for Honda CROSSRUNNER 11-14 black matt Engine Spoilers Set
Bugspoiler Puig Honda CROSSRUNNER 11-14 schwarz matt Motorspoiler
- verwendbar für Hersteller-Marke-Type : z.B. Honda
- Modell Crossrunner
- Baujahr von bis 2011-2014
- EG ABE Nummer 5683J
- Marke vom Lieferant PUIG
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 27
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 27
- Artikel-Nummer 5683J
| Item ID | 37614 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 5683J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 500 g |
| Net weight | 0 g |
| Dimensions | 0×0×0 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 5683J Engine Spoiler fitted for HONDA CROSSRUNNER Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping