The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair pilot
suitable for :
YAMAHA XT660Z TENERE 2008
YAMAHA XT660Z TENERE 2009
YAMAHA XT660Z TENERE 2010
YAMAHA XT660Z TENERE 2011
YAMAHA XT660Z TENERE 2012
YAMAHA XT660Z TENERE 2013
YAMAHA XT660Z TENERE 2014
YAMAHA XT660Z TENERE 2015
YAMAHA XT660Z TENERE 2016
| Item ID | 39350 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7282N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×87×87 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7282N Vintage Footpegs fitted for YAMAHA XT660Z TENERE Schwarz
PU 7282N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping