The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair pilot
suitable for :
TRIUMPH TIGER 800 2011
TRIUMPH TIGER 800 2012
TRIUMPH TIGER 800 XC 2011
TRIUMPH TIGER 800 XC 2012
TRIUMPH TIGER 800 2013
TRIUMPH TIGER 800 XC 2013
TRIUMPH TIGER 800 2014
TRIUMPH TIGER 800 XC 2014
TRIUMPH TIGER 800 XC 2015
TRIUMPH TIGER 800 XC 2016
TRIUMPH TIGER 800 XCX 2015
TRIUMPH TIGER 800 XCX 2016
TRIUMPH TIGER 800 XCA 2015
TRIUMPH TIGER 800 XCA 2016
TRIUMPH TIGER 800 XR 2015
TRIUMPH TIGER 800 XR 2016
TRIUMPH TIGER 800 XRX 2015
TRIUMPH TIGER 800 XRX 2016
TRIUMPH TIGER 800 XRT 2015
TRIUMPH TIGER 800 XRT 2016
TRIUMPH TIGER 800 XC 2017
TRIUMPH TIGER 800 XCX 2017
TRIUMPH TIGER 800 XCA 2017
TRIUMPH TIGER 800 XR 2017
TRIUMPH TIGER 800 XRX 2017
TRIUMPH TIGER 800 XRT 2017
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2017
TRIUMPH TIGER 800 XCX 2018
TRIUMPH TIGER 800 XCA 2018
TRIUMPH TIGER 800 XR 2018
TRIUMPH TIGER 800 XRX 2018
TRIUMPH TIGER 800 XRT 2018
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2018
TRIUMPH TIGER 800 XCX 2019
TRIUMPH TIGER 800 XCA 2019
TRIUMPH TIGER 800 XR 2019
TRIUMPH TIGER 800 XRX 2019
TRIUMPH TIGER 800 XRT 2019
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2019
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2019
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2020
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2020
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2021
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2021
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2022
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2023
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2022
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2023
TRIUMPH TIGER 800 XCX LOW 2017
TRIUMPH TIGER 800 XRX LOW 2017
TRIUMPH TIGER 800 XRX LOW 2018
TRIUMPH TIGER 800 XRX LOW 2019
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2024
TRIUMPH STREET SCRAMBLER 2025
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2020
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2023
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2022
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2021
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2019
| Item ID | 39348 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7276N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×87×87 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7276N Vintage Footpegs fitted for TRIUMPH TIGER 800 Schwarz
PU 7276N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping